banner

Pár rad, jak začít se slackline.

Na čem začít?

Šířka popruhu: V zásadě se slackline provozuje na 2,5 cm nebo 5 cm širokém popruhu.  Na otázku co je lepší pro začátek, není jednoznačná odpověď. Širší popruh skýtá větší plochu pro došlap, ovšem právě vzhledem ke své šířce má tendenci vytáčet se do strany a nohy vyvracet. Naproti tomu užší popruh nohy do strany nevyvrací, ale při prvních krocích se začátečníkům občas stane, že roztřesenou nohou užší popruh snáze minou.

Délka: Pro úplný začátek, jak se naučit základy slackline, stačí pár metrů popruhu. Čím je totiž lajna delší, tím obtížněji se po ní chodí. Takže, pro úplné začátky je lajna dlouhá 5-10m to nejlepší.  Při této vzdálenosti se totiž dá jednak napnout jako struna-což začátečník ocení, ale vzhledem k minimálnímu průvěsu také jen pár centimetrů nad zem a tím eliminuje případné pády.

Pro nácvik prvních kroků, napínejte lajnu  maximálně 50cm nad zemí. Pro zvýšení bezpečnosti lze pod lajnu ještě rozložit žíněnky.

jak na to 1

Napínání: Ráčna a slackline set. Existuje sice několik další více či méně složitých způsobů jak lajnu napnout, ale nejvýhodnějším a nejjednodušším zůstává napínání pomocí ráčny.

Pro začátek je tedy nejlepší pořídit slackline set s ráčnou, který obsahuje vše potřebné k napnutí lajny.

Další vodítkem jakou lajnu pořídit pro začátek by také mohlo být její pozdější využití.

Šířka:  Vzhledem k tomu, že širší lajna je určena výhradně pro provádění triků a užší lajna na vše ostatní, vychází v tomto ohledu užší popruh jako jasná volba.

Délka: U širších popruhů, vzhledem k jejich určení pro provádění triků jasně vítězí 15m . Délka pod 10m je málo- lajna tolik nepruží.  20m už je zase moc.

U užších popruhů už vstupuje do hry víc faktorů:  Pro úplný začátek stačí pár metrů popruhu (viz výše). Ovšem po nějakém čase, dojde logicky k tomu, že kratičká lajna přestane být zábavou. Ze začátečníka se stane mírně pokročilý lajner hledající další výzvy a tím pádem delší lajny.  Také možnosti kotvení, tedy vzdálenost kotvících bodů (nejčastěji stromy) hraje důležitou roli. Čím je popruh delší, tím je i možnost nalezení příhodných kotvících bodu vyšší. Z toho vyplývá, že i pro začátek je výhodnější pořídit si set s delším popruhem.

Průtažnost popruhu: Pro úplné začátečníky nemá celkem význam. Při krátkých vzdálenostech (viz výše) se stejně jak hmotnost popruhu téměř neprojevuje. Pro slackline prováděné na vyšší úrovni má ovšem průtažnost, váha a především pevnost význam zcela zásadní.

Barva: víceméně designová záležitost, která pro začátečníky nemá žádný jiný význam.  Při použití na longline, wasserwline, či hihline může hrát roli při specifických podmínkách, kdy se například ostré slunce, třpytící se voda, či sníh, mohou od popruhů s reflexními barvami odrážet a nepříjemně oslňovat. Za zhoršené viditelnosti mohou naopak reflexní barvy popruhů zlepšit periferní vnímání a tím orientaci v prostoru.

Shrnutí:  Nevíš ještě co od slackline čekat a chceš si to vyzkoušet? Pořiď si slackline set s lajnou 2,5 cm širokou např:  Qucik nebo nebo Quic 4G. 

Zaujaly Tě spíš triky a chceš se věnovat právě jim? Pořiď si Jibline.

FOTOlive

FotoLIVE
Puerto de la Cruz, Tenerife 01/2021
Nejnovější highline
Název Délka Výška
Attraction Direct 65 m 15 m
Vážnej případ 8 m 3 m
LVýK 115 m 40 m
3k ve spáře 150 m 40 m
Catch.mf 75 m 7 m
Nejnovější přechody hl
Datum Lajner Highline
06.04.2024 Albi Attraction Direct
05.04.2024 Pan Dek Attraction Direct
13.02.2024 Pan Dek Vážnej případ
13.02.2024 Káč Vážnej případ
13.02.2024 Albi Vážnej případ
Nejnovější přechody longline
Datum Lajner Délka
18.06.2022 Dony 70 m
23.05.2021 Dony 80 m
30.04.2021 Dony 70 m
25.04.2021 Prochy 100 m
21.04.2021 Dony 60 m