banner

Děčín - lajny - začátek ?

První, druhý nebo tolikátý ? Popravdě nevím, jestli před námi někdo chodil, ale začali jsme něco nového. Město Děčín leží do deseti kilometrů od obce Sněžník, Tisá, Ostrov, kde probíhá několik slacklinových akcí, přesto ve městě nikdo nevěděl oč běží. Dnes i učitel místní obchodní akademie tahá lajnu v místním parku a přibližuje slackline veřejnosti jako my zhruba před dvěma lety kdy....

...kdy mi počasí nedovolilo jít na kolo ani motorku, sedám k internetu a na stránkách 720.cz mediálního bose extremních sportů jihočeského kraje Čáryse objevuji článek o lajnách, kdy s Tetou choděj po popruhu v parku a nad propastma. Okamžitě zaujat letim do garáže a tahám kamioňáckou kurtnu, dvě lana, pár karabin a letim na zahradu mezi stromy. Koumám jak nejlíp uchytit ocelový oka kurtny ke stromu. Jednoduše beru lano, na čtyřikrát obmotám strom, repete naproti a už šponuju rezatou ráčnou popruh. Šířka pět čísel, délka něco kolem deseti metrů. Širší a kratší než na netu, cha, to půjde samo! Nalejzám u stromu, začíná neskutečná vybrovačka, neudělám ani krok, nechápu nic. S rovnováhou přece problém nemám, jezdim na jednokolce, v tělárně lítáme po kladině, ale tohle je uplně jinej level. Nenechávám se odradit, ba naopak se daleko víc hecuju a po dvacátym pokusu usuzuju, že to půjde. Blbnu asi tři hoďky a půlka starý kurtny je pokořena. Volá kámoš Buba bigbuba.cz, zve na grill, beru kurtnu, jasná volba. Ihned nacházim dva stromy a napínám. Kluci sjezdařský koukaj trošku divně, ale Kaštan se nebojí a nalejzá, začíná hecovačka, kdo přejde první. Do půlnoci přecházím tam a zpátky, Kaštan one way.

Kamionácká kurtna

Pár dní řešim co a jak, kde sehnat lajnu, nějaký info a tak podobně. Ve městě objevuji firmu safetex.cz specializující se na výrobů popruhů, vázací a zvedací techniky. V hlavě mám pár parametrů, délka kolem 15 metrů, něco kolem stromů a ráčnu. Vyrážim do safetexu, okamžitě se mě ujímá zaměstnanec a já mu říkám co si asi představuju. Když se ptá, co s tim budu dělat, bojim se říct, že chodit v parku mezi stromy, abych nebyl za blázna. Nestačím se divit, když uslyší můj záměr s popruhem a řekne: "Slackline, to jste měl říct hned, tak pojdťě, ukážu Vám pár možností". Na výběr má x druhů popruhů různejch šíří, materiálu a nosností. Pro začátek padá volba na 5 cm obyč popruh s velkou pružností, beru 15 metrů, dva popruhy kolem stromů a střední ráčnu. Na všem mi prodejce ušije oka podle přání, odcházim s funkční plnohodnotnou lajnou za cenu 500 Kč. Nakonce z nej vypadává, že dělal lajnu i skicrosařovi Tomaši Krausovi. Natěšenej novou lajnou svolávám kámoše, ale všichni vyměkli a dřepěj doma. Beru kolo, lajnu a valim do místního zámeckého parku chodit. Lidi nechápou, zastavujou a vyptávaj se, děcka zkoušej, vysvětluju moje začátečnické rady. Najednou je kolem dvacet lidí, dvacet lidí, kteří odejdou a ví, co je lajna.

 První pravá lajna v parku

Koncem srpna vyrážíme na dovolenou do Rokytnice nad Jizerou, berem kola do bikeparku, lajnu a powerrisery. Komplet dovolenou leje neskutečně, všechny aktivity padaj, taháme alespon desetimetrovou lajnu pod stromama a ladíme chůzi. Po dvou dnech já a Kubajsz kubajsz.com zvládáme chůzi a zkoušíme otočky, poskočení, nástupy, sedy a dostáváme do nohou pár základních dovedností. Kubajsze lajna chytá a společně po dovolený ladíme lajny, pořizuje tu samou a denně trávíme půl dne v parku. Dvě lajny lákaj víc a víc zvědavců, postupně se dostáváme do povědomí a někteří chodí pravidelně do parku právě kvůli lajně. Po pár tejdnech naše lajny přestávaj stačit, Kubajsz pořizuje trickline od Gibbona a soustředí se na triky. Já valim znova do safetexu a domů odnášim 64 metrů 3t Red Dragoona. Pomocí dvou karabin, ráčny a elington systému tahám délky. Palcovej popruh, jinačí materiál a délka mi vystavují novej cíl. V parku rozkládáme už slušnej setup. Padesát metrů svítí oranžově přes celej park, trickline o kousek dál se prohupuje pod skoky kubajsze, dvě naše starší lajny slouží kolemjdoucím a dětem k nácviku, celkem 4 lajny.

Trickline

Zima ovšem přišla celkem brzo, pracovní nasazení a Vysoká taky. Na lajnu v Děčíně nezbejvalo moc času a do dubna leželo vybavení v garáži bez povšimnutí. První jarní měsíc se nesl v duchu loňskýho léta, tahaly se čtyři lajny, ladili triky, délka a byla sranda. Ale blížilo se léto, Kubajsz ladil závodní formu downhillu a lajnu odsunul. Chvíli mě samotného chodit nebavilo. Daleko víc jsem hledal highlajnový videa na netu a začínal se nacházet! Okamžitě z brigády dávám stranou finance na highline setup. Popruh nechávám 64 metrů tří tuny, pořizuju dvě dvoukladky singing rock plus jedna malá, grigri petzl, jumar petzl, nový kotvící pětitunový smyce, statický lano singing rock. 60 metrů lano na zajištění pod lajnu, velké šekly a karabiny doma už mám. Cena cca 7500 Kč. Celej setup tahám prozatim na zahradě ve dvoumetrové výšce dokud si nebudu jistý nízko nad zemí.

První longline, sory, neměl jsem koberečky na strom.

Teda ještě v létě v chorvatsku jedna waterline.

chorvatská waterline


Za rok a půl mě lajna chytla neskutečně, především longline a highline. Přivedla Kubajsze na trickline ale co je víc, že se jdu projít do parku a vidím dvě nebo tři partičky kolem lajny. Zapnu facebook, vyskočí na mě statusy o slacklinu od lidí z města a nakonec náhodně potkávám učitele ze střední školy jak tahá lajnu v parku, ptáme se jak dlouho chodí, odpovídá, že kluci ze třídy nás kdysi viděli chodit a ukazovali fotky na netu, jeho to chytlo a začal taky. Nechci si připisovat zásluhy za nějaké rozšíření slacklinu v Děčíně, ale hřeje mě, že jsme ukázali novou možnost volnočasový aktivity a pár lidí tak ovlivnili.

Slacku zdar a snad je to čitelný :)

P.S.

Už už jsem se chystal na první hajlajn do Ostrova nebo Tisý, ale bohužel jsem si rozlámal obě kolena na motorce a do konce letošního záři se na lajnu nedostanu. Přes úraz se přenášim s nadhledem, lajna mi neuteče a věřim, že příští rok přinesu článek a fotky o prvním hajlajnu s klukama z Děčína.

Libor Coufal aka KINGlibor

FOTOlive

FotoLIVE
Puerto de la Cruz, Tenerife 01/2021
Nejnovější highline
Název Délka Výška
Projekt 90 90 m 15 m
CVOK 50 m 15 m
Zpátky ke kořenům 15 m 10 m
3 metry Sherwoodu 20 m 10 m
Dřevorubec 35 m 10 m
Nejnovější přechody hl
Datum Lajner Highline
14.08.2021 Dejv I-Landcruise
31.07.2021 Dejv Holčičky na provázku
11.07.2021 Káč Narkobaron
08.05.2021 Dejv Kontraband
08.05.2021 Dejv Hitparáda
Nejnovější přechody longline
Datum Lajner Délka
23.05.2021 Dony 80 m
30.04.2021 Dony 70 m
25.04.2021 Prochy 100 m
21.04.2021 Dony 60 m
21.04.2021 Dony 75 m